Światowy Dzień Uchodźcy #WithRefugees

W świecie, w którym konflikty i przemoc każdego dnia zmuszają tysiące rodzin do ucieczki, ważne jest okazywanie solidarności i pomocy. Podczas Światowego Dnia Uchodźcy myśli wszystkich osób powinny być skierowane w stronę tych, którzy musieli uciekać. W tym dniu w szczególności powinniśmy wspominać ich odwagę, dzielność i hart ducha.

65 milionów osób zmuszonych do ucieczki

Według statystyk UNHCR, ponad 65 milionów ludzi na całym świecie zostało w ostatnim czasie zmuszonych do opuszczenia swojego domu; z tego ponad 25 milionów do uchodźcy, a ponad 10 milionów do bezpaństwowcy.

Każdego dnia 42 tys. osób ucieka ze swoich domów

Średnio około 42 tysiące osób dziennie jest zmuszonych do opuszczenia swoich domów i szukania schronienia. Tylko w ostatnim roku liczba osób przymusowo przesiedlonych wzrosła o prawie 14 milionów.

11 milionów przesiedlonych w Syrii

Prawie połowa wszystkich Syryjczyków – w wyniku konfliktu – została zmuszona do przesiedlenia.

86% uchodźców przebywa w krajach rozwijających się

Uchodźcy stanowią znikomy procent wszystkich migrujących osób. Ponad 80% z całkowitej liczby uchodźców na świecie znalazło schronienie w jednym z krajów rozwijających się.

Dadaab (Kenia): 329 tys. uchodźców

Obóz dla uchodźców w Dadaab w Kenii jest największym tego typu ośrodkiem na świecie. Obecnie przebywa w nim prawie 330 tysięcy osób.

Ponad połowa uchodźców to osoby poniżej 18-stego roku życia

Osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, a więc dzieci i młodzież, stanowią obecnie 51% całkowitej liczby uchodźców. Jest to największy odsetek młodych wśród uchodźców od czasów zakończenia II Wojny Światowej.

Drużyna uchodźców na igrzyskach w Rio

W Igrzyskach Olimpijskich 2016 odbywających się w Rio de Janeiro w Brazylii po raz pierwszy wystąpiła drużyna uchodźców, w której skład wchodzili lekkoatleci z Etiopii, Sudanu Południowego, DRK i Syrii.

Światowy Dzień Uchodźcy obchodzony jest 20 dnia czerwca każdego roku.

You Might Also Like

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *